Süt Yardımı

Süt Yardımı

Süt yardımı; Çocukların hatta yetişkin insanların bile temel besin maddesi olan süt, belediyeler tarafından İstanbul’da Halk Süt Projesi, İzmir’de Süt Kuzusu Projesi olarak da bilinmektedir.

Süt yardımından yararlanmak için İstanbul’da aile içerisinde 3-6 yaş aralığındaki çocukların yararlanacağı bildirilmiş ve çocuk başına haftada 2 litre süt verileceği belirtilmiştir.

İzmir’de ise bu yaş aralığı 1-5 arasında olmaktadır. Süt yardımı İzmir’de çocuk başına haftada 2 litre olarak belirtilmiştir.

Süt Yardımı 2020

Süt yardımı 2020; Öncelikle Süt Yardımı ile Süt Parası konusunu kesinlikle karıştırmamanız gerekmektedir.

Süt yardımı olarak belediyelerin yapmış olduğu, aile içerisinde çocuk varsa haftalık belirli miktarda süt yardımı yapılmaktadır.

Belediyeler yapılan başvuru sonrasında süt yardımı alacak ailelere sütler ya aylık olarak ya da 15 günlük olarak teslim edilecektir. Dağıtımlar belediyelerin  ekipleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

İlk olarak her ay ihtiyaç sahibi olan ailelere çocuk başına haftalık olarak süt yardımı yapılmaktadır.

Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt Yardımı Sorgulama

Süt yardımı sorgulama işlemini bulunduğunuz belediyeye başvuru yaptıktan sonar sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bağlı olduğunu belediyenin internet sitesine giriş yaparak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Süt yardımı başvurusu nasıl yapılır; Bağlı olduğunuz belediyeye gidip başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Başvuru Dilekçesi
 • Anne, baba ve Süt Kuzusu’ndan süt alabilecek çocuk/çocukların kimlik fotokopileri

Boşanma Halinde;

 • Boşanma Mahkeme Kararı (Çocuğun velayetinin başvuru yapan ebevynde olduğunu gösterir belge)
 • Resmi nikah olmadığı durumlarda;
 • Nüfus Müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği (Çocuk Tanıma ibaresinin yer aldığı belge.)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Süt Yardımı’ndan yararlanmak için İBB’nin Beyaz Masa ALO 153 aranarak başvuru yapılması gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt Yardımı Nasıl Alınır

Süt yardımı nasıl alınır; Süt her çocuğun hakkı olduğu gibi, süt yardımı aslında dar gelirli aileler için her hafta çocuk başına belli miktarda süt yardımı yapılmaktadır.

Süt yardımını alabilmeniz için öncelikle çocuğunuz olması gerekmektedir. Daha sonra muhtarlıktan alacağınız belgelerle birlikte bağlı olduğunuz belediyelerin sosyal yardım başvurusuyla süt yardımı alabilirsiniz.

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yapılan süt yardımı ile aylık ya da haftalık olarak belediyeden görevli personel tarafından ev adresinize kadar gelecektir.

Süt Yardımı Parası

Süt yardımı parası; belediyelerin yapmış olduğu bu yardımda herhangi bir ücret ödenmemektedir. Sadece başvuru yapan her aile içerisindeki çocuk başına süt verilmektedir.

Süt Parası Nedir? Süt Parası Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Süt Yardımı Başvuru

Süt yardımı başvuru için bağlı bulunduğunuz belediyelerin sosyal yardım gerçekleştirilen birimine ya da belediyenin internet sitesinden süt yardımı başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Süt yardım başvurusu ile süt yardım parası başvurusunu kesinlikle karıştırmamalısınız. Başvuru yaptığınız belediye personeline süt yardımı istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt Yardımı Başvuru Dilekçesi

Süt yardımı başvuru dilekçesi örneğini bağlı olduğunuz belediyeden temin etmeniz gerekmektedir. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra başvurunuzu görevli personele teslim ettikten sonra başvurunuz onaylanmayı beklemektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuzusu Başvuru Dilekçesi

süt yardımı

Süt Yardımı Dilekçe Örneği

Süt yardımı dilekçe örneği İzmir Büyükşehir Belediyesi için mevcuttur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi süt yardımı dilekçe örneği mevcut değildir. İBB’nin Beyaz Masa ALO 153’ü arayarak başvuru yapılmaktadır.

Süt Yardımı Belediye

Süt yardımı belediye tarafında ihtiyaç sahibi ailelere verilen aylık ya da haftalık olarak süt dağıtımı yapılmaktadır. Sütler belediye personeli tarafından ikamet ettiğiniz ev adresinize teslim edilecektir.

İBB Süt Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvurusu diğer bir adıyla Halk süt yardımı başvurusu İBB’nin Beyaz Masa ALO 153 numaralı telefon ile başvuru yapılabilmektedir.

Ayrıca diğer sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait internet sitesinden başvuru yapabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Burçin dedi ki:

  3 çocuğum var bir 7 bir 6 birde yeni doğum yaptım çok zor durumdayım eşim bir yildir çalışmıyor

 2. Kubra goktepe dedi ki:

  Sut yardımı almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim iki cocougum var tek esım calısıyo

 3. Songül dedi ki:

  Benim de iki çocuğum var 8 ve 2 yaşında süt yardımı istiyorum bende esim geçici islerde calisiyor pandemi dolayısı ile ev kira yetistiremiyoruz çocuklarım için bizede süt yardımı yaparmısınız Allah rızası için

 4. Elanur öztürk dedi ki:

  Ben 5 yaşında 3 yaşında çocuğum var süt yardımı istiyorum

 5. Gülşah dedi ki:

  Benim iki cocuğm var biri 5 biri 3 yasinda bana yardimci olurmusunuz