Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal yardım başvurusu oldukça yoğun ilgi olan bir konu haline gelmiştir. Ülkemizin milli gelir düzeyi her ne kadar yüksek olarak açıklansa da enflasyon değerleri yüksek olmasından dolayı asgari ücretli çalışan ve ev geçindirmek zorunda olan bir kişi için oldukça can sıkıcı bir durum haline gelmektedir.

Geçim sıkıntısı olan vatandaşlara devletimiz tarafından bir çok alanda sosyal yardım yapılmaktadır.

Peki sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sosyal yardım başvuru şartları nelerdir?gibi sorularınızın yanıtlarını verelim.

Sosyal Yardım Başvurusu Yapma

Sosyal yardım başvurusu yapma konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada, 2 milyon 300 bin hane için 1000 TL nakit desteği verilmeye başlandığı ve bu kapsamda herhangi bir yere başvurulması gerekmediği belirtilmiştir.

Sosyal Yardımlar sistemine kayıtlı olan vatandaşların 1000 TL desteği herhangi bir yere başvurmadan PTT hesaplarına yatırılacağı belirtilmiştir. Koronavirüsün bulaşma riskinden dolayı ödemelerin evlere teslimi gerçekleşecektir.

Aynı ev içerisinde birden fazla başvuru olsa bile hane bazında verileceği için tek bir başvuru kabul edilmiş olacaktır.

Sosyal Yardım Başvuru Sonucu

Sosyal yardım başvuru sonucu için E-Devlet sistemine giriş yaparak 1000 TL maddi destek alıp almadığınızı görebilirsiniz.

Sosyal yardım 1000 tl sorgulama işlemi için E-Devlete girip Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sisteminden öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Şartları

Sosyal yardım başvuru şartları; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu veya 65 yaşını doldurmuş yardıma muhtaç ve kimsesiz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına Aylık Bağlaması Kanunu kapsamında düzenli olarak sosyal yardım alanlara yönelik 2 milyon 300 bin haneye 100 TL’lik maddi destek verilecektir.

Bakanlık tarafından otomatik olarak belirlenen maddi destek için tek şart sosyal yardım alıyor olmanız olacaktır.

Sosyal Yardım Başvuru Formu 2020

Sosyal yardım başvuru formu 2020 yılında herhangi bir form doldurmanız gerekmemektedir. Bakanlık tarafından daha önce sosyal yardım alanların otomatik olarak 1000 TL maddi yardımdan belirleneceği belirtilmiştir.

Sosyal Yardım Başvuru Formu Doldurma

Sosyal yardım başvuru formu doldurma konusuna açıklık Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından getirildi.

Bakan Selçuk ” 2. faz için herhangi bir başvuruya gerek yok. Bu yardımlar için vatandaşların hiç bir şekilde hiç bir yere başvurmalarına gerek yok ” diye belirtmiştir. Bu yardımların evlere teslim edileceğini belirten Bakan Selçuk, sadece 3. faz için başvuru yapılacağını ve bu başvuruların E-Devlet üzerinden talep edileceğini belirtmiştir.

Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Yardım Talebi

Sosyal yardım talebi için 2. faz ile alakalı herhangi bir başvuru ve talep gerçekleştirilmesine gerek yoktur.

Sadece 3. faz için başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun için de internet sitesi oluşturulup, başvuruların E-Devlet üzerinden yapılacağı belirtilmiştir.

Devletten 1000 TL Pandemi Yardımı Başvurusu Yapmak İçin Tıklayın…

Sosyal Yardım Başvurusu Yapma

Sosyal Yardım Talebi Nasıl Yapılır

Sosyal yardım talebi nasıl yapılır? Sosyal yardım talebi hakkında Bakan Selçuk 1. ve 2. faz için kesinlikle bir başvuru ve talep olmayacak. Ancak 3. faz için talep gerekmektedir ve bunun için de bir internet sitesi oluşturuluyor açıklamalarını yapmıştır.

İnternet sitesi kurulduktan sonra E-Devlet aracılığıyla taleplerin alınacağı ve hangi tarihlerde başvuru yapılacağı ilerleyen günlerde açıklanacaktır.

Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor

Sosyal yardım kimlere veriliyor? Sosyal yadım, bakıma muhtaç kimsesiz ve güçsüz her Türk Vatandaşına verilmektedir. 1000 TL’lik maddi destek için de herhangi bir başvuru yapılmasına da gerek yok açıklaması yapılmıştır.

Sosyal yardım alanlar otomatik olarak PTT hesaplarında maddi desteği almaktadırlar. Ancak koronavirüs yüzünden maddi yardımın evlere teslim edilmesine karar verilmiştir.

Sosyal Yardım Hattı

Sosyal yardım hattı olarak devletin açıkladığı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait ALO 144 hattına hafta sonu ve resmi tatiller haricinde hafta içleri 08:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Sosyal Yardım Başvuru Takip

Sosyal yardım başvuru takip konusunda herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Sadece yapmanız gereken şey E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sistemine girip sosyal yardım alıp almadığınızı görmek olacaktır.

Sosyal yardım başvuru formu E-Devlet üzerinden sadece 3. faz için sosyal yardım alacakların yapması gerekmektedir. İlerleyen günlerde Bakanlık tarafından yapılacak açıklama ile yeni kurulacak internet sitesi üzerinden E-Devlet aracılığıyla talep oluşturup, sosyal yardıma başvuru yapabilirsiniz.

Ancak sosyal yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınız konusunda Bakanlık tarafından sorgulanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Pervin aydın dedi ki:

    Benimde iki tane çocuğum var bende süt yardımı başvurusu yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz