Sorgulama İşlemleri

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir?

Sonuç belgesi kontrol kodu nedir sorusunu soran her öğrenci, ÖSYM’nin yapmış olduğu bütün sınavlardan sonra sınav sonuçlarının açıklanmasını heyecanlı bir şekilde beklemektedir.

ÖSYM bir sene boyunca çeşitli sınavlar yapmaktadır. Bu sınavlara girenlerin bazıları yeni eğitim hayatını belirlemekte, bazıları da eğitim sonrası atanacağı yeri belirlemektedir. İşte tüm bu sınavlardan sonra ÖSYM tarafından verilen sonuç kontrol kodu olması gerekmektedir.

Peki sonuç belgesi kodu nedir? Sonuç kontrol kodu nasıl alınır? Sonuç kontrol kodu sorgulama nasıl yapılır? gibi bir çok merak ettiğiniz sorulara yanıt verelim.

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir?

ÖSYM’nin yıl boyunca yapmış olduğu yoğun şekilde geçen sınavların sonuçlarının öğrenilmesi için kurumlar tarafından sınava giren adaylara verilen ve şifrelerini başkalarıyla paylaşmadan sınav sonucu öğrenmeye yaramayan koda denir.

Bu kod ile birlikte adayların şifrelerini bir başkasıyla paylaşmasına gerek kalmamaktadır. Bu kod ile adaylar sınav sonuçlarını gösterebilmektedir.

Kontrol kodunun asıl amacı, bir başkasıyla şifresini paylaşması halinde sınav sonuçlarının başka adaylar tarafından değiştirilmesinin önüne geçilmesi için verilmektedir.

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nasıl Alınır?

Sonuç belgesi kontrol kodu nasıl alınır sorusu başvuru yapan adayların en çok merak ettiği sorular arasında bulunmaktadır.

ÖSYM sonuç belgesi kontrol kodu almak için herhangi bir yere ayrı bir başvuru yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Sonuç belgesi kontrol kodu adayın sonuç belgesinde alt kısımda bulunuyor.

Sonuç kodunu dilediğiniz gibi karşı tarafa verip, sonuçlarınızı öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazar?

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Sorgulama

Sonuç belgesi kontrol kodu sorgulama daha doğrusu kodun eşleşip eşleşmediğini öğrenmek için ÖSYM’nin internet sitesine girip gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç belgesi üzerinde bulunan sonuç belgesi kontrol kodunu ve T.C. Kimlik/YU/Aday Numarası ve Sonuç Belgesi Kontrol Kodu ile birlikte girerek doğru olup olmadığını ve sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

sonuç belgesi kontrol kodu nedir

Bu işlemi ÖSYM’nin Sonuç Belgesi Kontrol Sisteminden gerçekleştirebilirsiniz..

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Ne Demek?

ÖSYM’nin herhangi bir sınavına giren adaylara verilen koda denir. Kontrol kodu sonuç belgeniz üzerinde alt kısmında bulunur ve dilediğiniz kişiye gönül rahatlığıyla verebilirsiniz.

Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazar?

Kontrol kodunu verdiğiniz 2. şahıslar da sınav sonucunuza bakıp, doğru olup olmadığını kontrol etmektedir. Sonuç belgesi kodu ile adayların sınav sonuçlarının üzerinde oynamaları halinde bile doğru olan sonuçları gösterecektir.

2. şahıslara kontrol kodunu vererek sınav sonuçlarınızın doğruluğunu kontrol etmelerini amaçlayan bu sistem ile sonuçların üzerinde oynanması halinde doğru sonucu gösterecektir.

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Alma

Sonuç belgesi kontrol kodu alma işlemi kurumlar tarafından yapılmaktadır. Belgelerin doğru olup olmadığını şifrelerini paylaşmadan gerçekleştirmektedir.

Kısaca açıklayacak olursak, kontrol kodu kurumlar tarafından verilen belgelerin alt kısmında yazmaktadır.

Sonuç Belgesi YKS

Sonuç belgesi YKS ile ÖSYM’nin internet sitesinden sonuçları öğrenebilirler. YKS sonuç belgesi hiç bir şekilde basılmayacak ve adrese gönderilmeyecektir.

Sonucunuzu sadece internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Ancak ÖSYM’nin internet sitesine giriş yapmadan önce tarayıcının adresi aşağıdaki gibi değilse T.C. kimlik numaranızı kesinlikle girmeyin.

Sonuç Belgesi ÖSYM

Sonuç belgesi ÖSYM‘nin internet sitesine girerek hangi sınava girdiyseniz, ÖSYM sonuç açıklama sistemiyle kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yerleştirme sonuçlarını internet ortamından başka bir yerde yapamazsınız. Ancak sisteme giriş yapmadan önce internet adresinin doğru olup olmadığını kontrol edin.

Sonuç Belgesi LGS

Sonuç belgesi LGS, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Lise Geçiş Sınavı’na verilen kısa isimdir.

LGS’ye girip sonuçların açıklanmasıyla birlikte kontrolünüz Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden yapabilirsiniz.

Sonuç Belgesi Doğrulama Nedir?

Sonuç belgesi doğrulama nedir diye soranlar için ÖSYM’nin sınav sonuçlarının doğrulanmasının sağlanması için sınav sonuç belgesi doğrulama işlemi hizmete girmiştir.

Sonuç Belgesi Nasıl Alınır?

Sonuç belgesi nasıl alınır diye adaylar sorarken, ÖSYM ” YKS Sınav sonuç belgesi artık ne yazdırılabilecek, ne de adreslere gönderilmeyecektir” açıklamasını yaptı.

Ancak diğer sınavların sonuçlarınızı ÖSYM’nin internet sitesinden güvenli bir şekilde öğrenebilirsiniz ve çıktısını alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu