SED Yardımı

SED Yardımı

Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti yani kısaca SED yardımı, çocuk sahibi olan ailelerin çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarının bakımını ve desteklenmesi içeren devlet yardımıdır.

Gerek maddi gerekse de psikolojik ve sosyal destek anlamına gelen SED yardımı, belirli sürede ve nakit olarak yapılmaktadır.

SED Yardımı Nedir?

Ekonomik olarak yaşam standartlarının oldukça altında yaşayan ailelerin çocuklarına belirli bir sürede maddi destek amacıyla, ailenin maddi durumu düzelene kadar yapılan en önemli devlet yardımları arasında yer almaktadır.

SED yardımı maddi destek olarak yılda 1 defa ya da en fazla 2 defa yapılmaktadır. Ancak süreli ekonomik destek her ay yapılmaktadır.

Süreli: SED yardımı onaylandıktan sonra belirtilen süre ile her ay alınabilir.

Geçici: Yıl boyunca 1 ya da 2 defa alınmaktadır. Yılda en fazla 2 defa alınır.

SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardımı ne kadar olacağı konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği memur maaşlarının katsayıları baz alınarak belirleniyor.

Devlet yardımı olarak bilinen SED yardımı bulunan yıl içerisinde geçerli olan katsayıya göre belirleniyor. Katsayı olarak ortalama 0,096157 olarak belirlenmiştir.

sed yardımı

 • Okul öncesi eğitim %50 oranında verilip 456,28 TL verilmektedir.
 • İlköğretim için %75 oranında verilip 684,41 TL verilmektedir.
 • Orta öğretim %80 oranında verilip 730,04 TL verilmektedir.
 • Orta öğretim okula devam edemeyenler %50 verilip 730,04 TL verilmektedir.
 • Yüksek öğretim %90 oranında verilip 821,30 TL verilmektedir.
 • Aile bakımından ayrılan gençlere %40 oranında verilip 365,02 TL verilmektedir.
 • SED yardımı çocuk başına 1.023 TL’den 1.082 TL’ye yükseltilmiştir.

SED Yardımı Kimler Alabilir?

SED yardımı kimler alabilir konusuna gelecek olursak;

 • Sosyal Hizmetler Kurumu’nda kalan ve maddi destek verildikten sonra ailesiyle birlikte yaşayacak olan çocuklar alabilir.
 • SED yardımından yararlanmamış olan yardıma muhtaç çocukların bakım tedbiri olmamasına rağmen ailesinin yanında kalacak olan çocuklar alabilir.
 • Bakım tedbiri verilip yaşı dolan çocukların ailesinin yanından ya da Sosyal Hizmetler Kurumlarından ayrılıp iş ve meslek kurslarına giden fakat meslek sahibi olamayan çocuklar alabilir.
 • Hayati tehlikesi olan ameliyat olacak ya da herhangi bir durumda ailesine bakabilecek imkanı olmaya çocuklar alabilir.

SED Yardım Başvurusu Yap

Sed yardım başvurusu yapmak için öncelikle sizden istenen evrakları ve şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Başvuru yapmak isteyenler hazırlamış olduğu evraklarıyla birlikte bulunduğu il ya da ilçenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapabilirler.

Başvuru yapan kişi kurumda bulunan psikologlar ile görüşme yaparak, yardımdan yararlanıp yararlanamayacağı kararı verilmektedir.

Aklınıza takılan ve ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

SED Yardımı İçin Gerekli Belgeler

SED yardımı için gerekli belgeleri hazırlayıp başvurunuzu bulunduğunuz il veya ilçenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkez Müdürlüklerine yapabilirsiniz.

SED Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. Dilekçe
 2. Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik numarası beyan edilecek belge
 3. Öğrenci belgesi
 4. Sağlık raporu (talep edildiği takdirde)
 5. İş-kur ve meslek kurslarına başvuru yaptığına dair evrak

SED Yardımı Sorgulama

SED yardımı başvurusu yaptıktan sonra hak kazanıp kazanamadığınızı öğrenmek için öncelikle E-Devlet kullanıcı bilgilerinizin olması gerekmektedir.

SED yardımı sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümünde yapabilirsiniz.

SED yardımı ödemeleri bilgilerini öğrenmek için de yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama bölümünden yapabilirsiniz.

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

SED yardımına başvuru yapıldıktan sonra, hak sahibi olup olmadığınız bakanlıkta bulunan görevli personel tarafından belirlenmektedir.

Bütün evraklarınızı hazırlayıp başvuru yaptıktan sonra yapmanız gereken başka bir işlem bulunmamaktadır. Sadece E-Devlet üzerinden hak sahibi olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz.

Başvuran kişilerin ” SED hizmet kapsamında olmadığınız değerlendirildi ”  yazısı ile karşılaşmaları durumda kendilerine mail ya da yazılı olarak bilgi verilmektedir. Bu durumda bu yardımdan yararlanamadığınız kesinleşmiş olur.

SED Yardımı Alanlar

SED yardımı alanlar öncelikle sordukları soruların başında ” SED yardımı ne zaman yatar? ” sorusu olmuştur.

SED yardımı her ayın 13-15 tarihleri arasında yattığı bilinmektedir. Bu konu hakkında herhangi net bir bilgi yer almamaktadır.

SED yardımını alanlar 2 şekilde almaktadır. Süreli ve geçici olarak verilen bu yardım şartların oluşması sonucu verilmektedir.

Süreli: Yardım onaylandıktan sonra belirlenen süre içerisinde her ay alınmaktadır.

Geçici: Bu durumda yılda 1 ya da en fazla 2 defa alınabilir.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı, yaşam standartlarının altına yaşayan ve çocuk sahibi olan ailelere verilmektedir. Ama genel olarak sıralayacak olursak;

 • Maddi imkanı olmayan ailelerin çocuklarına
 • Ailesi vefat eden çocuklara
 • Ailesinde sigortalı olmayan çocuklara
 • Koruyucu ailelerin yanında yaşayan çocuklara verilmektedir.

SED Yardımı Neden Kesilir?

SED yardımı neden kesilir sorusu en çok merak edilen soruların arasında yer almaktadır. Maddi durumu kötü olan ailelere verilen bu yardım belirli şartların oluşmasından sonra kesilmektedir. Bu şartlar, yardımdan yararlanacak olan çocuğun ailesinin gelir düzeyi, sigortalılık durumu gibi şartlara bakılarak verilmektedir.

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

E-Devlet’te sed yardımı kayıt bulunamadı yazısına rastladıysanız öncelikle daha önce başvuru yapıp yapmadığınızı sorgulamalısınız.

Eğer başvuru yaptığınızdan eminseniz ve ekranda kayıt bulunamadı yazısını görüyorsanız SED yardımından yararlanamazsınız anlamına gelir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. keziban dedi ki:

  hala kayit bulunamadı diyor bu durum normalmi

 2. keziban dedi ki:

  sed kayıt bulunamadı diyor

 3. keziban dedi ki:

  hala kayit bulunamadı diyor normal mi bu durum