Hava Trafik Kontrolörü Ne İş Yapar?

614
A+
A-
Hava Trafik Kontrolörü Ne İş Yapar?

Hava Trafik Kontrolörü Ne İş Yapar?

Bu meslek hep merak edilen bir iş olsa da çok zor ve ehemmiyet isteyen bir meslek olarak göze çarpar en ufak bir hatanız yüzlerce cana mal olabilir.

Bu kişi öncelikle kulede çalışır yani havaalanı kulede burada uçakların yoğunluk hava şartları gibi birçok durumu takip etmek ve bu durumların sonucunda uçağın inip inmeme ve pas geçme gibi durumlarında uçacağı noktalara yönlendiren kişi olarak bilinmektedir.

Maaş olarak da çok güzel bir miktar alsa da yine belirtelim zorluğu ve hatiplik durumu gibi bir durum vardır. Bu işe gelmek için de okulu olmak ayrıca bazı hakimiyet testlerini aşmak gibi durumlarda lazımdır.

Hava Trafik Kontrolörü Maaşı

Havacılık bize ulu önderin gösterdiği bir yoldur ne demişti liderimiz ‘’istikbal göklerdedir’’ bu süreçten sonra Türkiye havacılık konusunda fabrikalar ve birçok işe adı attı hala dünyanın en gözde pilotlarına sahip bir iş bu meslek ama birçok kolu da var bu meslekin sadece bu pilot ve uçaktan oluşmuyor.

Hava Trafik Kontrolörü Ne İş Yapar?

Şimdi sizlere bir havacılık mesleğinden bahsedelim. Hava trafik kontrolörü bu kişi uçakların inme kalkma hava gibi durumları kontrol eden hancılık için çok önemli bir noktadır.

Bu kişilerin asistanı 6250 liradan başlayan maaş alır ve kendisi ise 11 bin TL den başlayan maaş alır. Bu maaşlar artan ve 15 bine kadar giden bir yoldur.

Hava Trafik Kontrolörü Bölümü

Hava trafik kontrolörü bölümü taban puanları 2020 ; öncelikle kendinize ben hava trafik kontrolörü olmak istiyor muyum diye sormanız gerekmektedir.

Eğer ki kendinizi bu iş için düşünüyorsanız öncelikle 4 yıllık fakülteden mezun olmanız gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir. Diğer bir seçenek ise Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Hava Trafik Kontrol Bölümü’nü okumanız gerekmektedir.

Hava Trafik Kontrolörü Şartları

Hava trafik kontrolörü şartları oldukça iyidir. Çünkü yapılan iş çok dikkat istemektedir ve bu işi yapacak kişilerin kesinlikle akıllarında herhangi bir soru olmaması gerekmektedir.

Maaşı dolgun olmasının yanında yan hakları da oldukça iyidir.

İş Planı Örnekleri Nelerdir? Ne İş Yapabilirim?

Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunur?

Havacılığın kutsal ve zor mesleklerinden bir tanesi olan bu işin başlangıcı ve bitişi bu kadar da kolay değildir. Bunun için yani bu işte o maşa da oturmanın iki tane yolu vardır.

Bunun ilk yolu 4 yıllık fakültelerden lisans dalında mezuniyettir. İkinci yol ise Türkiye havacılık ile ilgili okullardan mezun olmaktır. Sonraki süreçte prosedürlerde vardır. Bunlar TC. vatandaşlığı 27 yaş sınırı gibi.

Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Çalışır?

Bu meslekte çalışan kişilerin işi pilotla ilgilenmek yaşanacak vahim kazaları önlemek ve bu durumlara yönelik işlerdir. Bu meslek sahibi ne yapar.

Ellerin telsiz ve kuleden yönetmenlik yapar yani sen hava kapalı inebilecek misin senden önceki uçak pas geçti rüzgar şiddetli gibi pilotları aydınlatacak durumlara sahip olmak asıl meslekleridir.

Yani sizlere diyelim adı masa başı iş ve kolay bir iş değildir. En ufak hatanın sonucu çok pahalı ve çok sayıda cana mal olabilir.

Hava Trafik Kontrolörü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu işin okulu çok az olmakla birlikte normal üniversiteden mezun olan kişiler de KPSS puanı dahilinde bu işe yerleşebilir.

Bunun yanı sıra bu işin okulunu okuyalım diyenler için havacılıkla ilgili okulların olduğu üniversitelerde olacaktır. İstanbul ve Eskişehir de olan bu Üniversiteler den sonra bu iş daha iyi yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet can dedi ki:

    Hava astsubay MYO da 2 yıllık hava trafik kontrol bölümü okuyup DHMİ ne girebilirmiyim