E-Devlet

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi nasıl alınır? sorusundan önce size şunu belirtelim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aklınıza gelen bütün bilgileri E-Devlet sistemi üzerinden ulaşılmaktadır. E-Devlet sisteminde, kişinin bütün kimlik bilgileri, vergi, ceza, mahkeme, sosyal yardımlar, gelir ve giderleri gibi daha bir çok bilgileri bulunmaktadır.

Güvenilir bir sistem olarak bilinen E-Devlet, kişinin kendi bilgileriyle birlikte girilmektedir. Bu durumda kişiler bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanızı tavsiye ederiz. Peki e-devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi almanız için, kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi belgelerle PTT şubelerine gidip E-Devlet şifresi almak istiyorum dediğinizde size E-Devlet şifrenizi görevli personel imza ve ücret karşılığında verecektir.

PTT’den şifrenizi aldıktan hemen sonra şifrenizi sisteme girip değiştirin ve özellikle telefon numaranızı kaydedip bilgilerinizi mutlaka güncelleyin. Şifrenizi unutmayacağınız bir şifre yapın ya da bir yere mutlaka net edin.  E-Devlet sistemi ülkemizdeki en güvenli sistemdir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Ayrıca internet bankacılığı, mobil imza veya elektronik imza aracılığı ile giriş yaparak E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi ilk defa alacaksanız PTT şubelerinden almanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuda kimseye inanmayın. Özellikle de internet ortamında dikkatli olun.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da şifrelerini almak için konsolosluklardan alabilmektedir.

E-Devlet Şifresi Yenileme

E-Devlet şifrenizi unuttuysanız sistemine telefon numaranızı kaydettiğiniz takdirde PTT’ye gitmeden yeni şifrenizi alabilirsiniz.

Mobil imza ya da elektronik imza kullanıcısıysanız herhangi biri ile giriş yapıp, şifre alarak yenileme işlemi de yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı müşterileri de https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris linkine girerek, müşterisi olduğunuz bankayı seçip, bankanın internet sitesine girerek tekrardan şifre alabilir ya da direk olarak sisteme giriş yapabilirler.

Devlet Bankaları Hangileridir?

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

E-Devlet şifresini her vatandaş kendisi başvurmak şartıyla yurt içinde PTT’lerden ya da yetkili acentelerinden, yurt dışında yaşayan vatandaşlarda Dışişleri Bakanlığı’na bağlı konsolosluklardan ya da elçiliklerde alabilirler.

Mobil imza, elektronik imza, T.C. yeni kimlik kartı ya da internet bankacılığı kullananlar da E-Devlet sistemine bunlar üzerinden girerek şifrelerini alabilirler.

E-Devlet şifresi nasıl alınır

E-Devlet Şifresi Ne Kadar?

E-Devlet şifresi PTT’den ilk alındığı zaman 2 TL gibi küçük bir ücret ödeniyor. Ancak şifrenizi aldıktan sonra hemen değiştirip telefon numaranızı ve diğer bilgileriniz güncellemeniz gerekmektedir. Bunun neden şifrenizi unuttuğunuzda yeniden şifrenizi kolay bir şekilde oluşturmak için gerekiyor.

E-devlet şifresi nasıl alınır? Eğer şifrenizi unuttunuz ve telefon numaranızı da güncellemediğiniz zaman tekrardan PTT’ye giderek yeni şifrenizi 4 TL gibi bir ücret karşılığında alabilirsiniz.

Şifre için herhangi yıllık ödeme söz konusu değildir. Şifrenizi unuttuktan sonra PTT’den alacağınız her yeni şifre için ücret ödersiniz. Bu da PTT’den hizmet aldığınız için ödenmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

E-Devlet şifrenizi PTT’den ilk aldığınız zaman size zarf içerisinde şifreniz verilmektedir. Bu şifreyi bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapınız. Daha sonra şifrenizi unutmayacağınız bir şifre ile değiştirin.

Sisteme cep telefonunuzu da mutlaka kaydetmeyi unutmayın. Olası bir şifre değiştirme işleminde ya da şifrenizi unutmanız durumunda cep telefonu ile şifre isteyebilirsiniz.

Devletten Yardım Nasıl Alınır?

Eğer şifrenizi unutursanız ve cep telefonunuzu kaydetmediyseniz, tek yapmanız gereken işlem PTT’ye giderek yeni şifre almanızdır.

Cep telefonunuzu sisteme kaydettikten sonra şifre değiştirme işlemi yapmanız için şifremi unuttum seçeneğini tıklayıp, sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Şifre değiştirme işlemi sırasında nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı yanınızda hazır olması yapacağınız işlemi hızlandıracaktır.

Kimlik numaranız, seri numaranız, cüzdan numaranız, yakınınıza ait kimlik numarası ile sistem üzerinden şifre değiştirme işlemi yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Kaç Yaşında Alınır?

E-Devlet şifresi nasıl alınır? Kaç yaşında alınır? sorularınızın cevabını verdikten sonra şu bilgiyi özellikle belirtelim sizlere.

15 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes E-Devlet şifresi alabilir. İlk defa şifre alacak olan kişilerin kendilerinin PTT’ye gidip şifrelerini kimlik kartlarıyla birlikte temin edebilirler.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alırım?

E-Devlet şifresini ilk defa alacakların aklına takılan E-Devlet şifresi nasıl alınır ilk kez sorusu olmuştur.

İlk kez şifre alacakların yapması gereken tek işlem PTT’ye giderek ücret karşılığında şifrelerini temin edebilirler. Şifrenizi unutmanız halinde tekrardan PTT aracılığıyla şifrenizi ücret karşılığında alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Alma İnternetten

E-Devlet şifresi nasıl alınır, E-Devlet şifresi internetten nasıl alınır ya da E-Devlet şifresi internetten alınabilir mi konularını açıklayacak olursak; E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden internet bankacılığına girerek, kullandığınızı bankanın internet şubesi aracılığıyla şifrenizi alabilirsiniz.

E-Devlet şifresi internetten alınabilir mi sorunuzun yanıtı da evet internet bankacılığını kullanarak E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu