Devlet Yardım Parası

Devlet Yardım Parası

Devlet Yardım Parası; Devletin verdiği 1000 TL, koronavirüs için ihtiyaç sahiplerine, dar gelirli ailelere ya da virüs yüzünden işsiz kalanlara veya ücretsiz izin verilenler için yapılacak bir yardımdır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı sosyal yardım destek paketi başvuruları 1 Nisan 2020 tarihinde başladı. Herkesin adresinden ödenecek olan bin TL 8 milyon kişinin yararlanacağı duyuruldu. Ancak

Devlet yardım parası için ilk ödemelerin 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren yapılacağını açıklayan Bakan Selçuk, ilk etapta 2 milyon 100 bin kişiye dağıtılacağı açıklandı. Ortalama olarak her aileyi 4 kişi üzerinden hesaplarsak yararlanacak kişi sayısının 8 milyondan fazla olacağı belirtilmiştir.

Peki devlet 1000 lira kime verecek? Devletin verdiği 1000 TL sorgulama, devletten bin TL destek başvuru, devletin verdiği bin TL kimleri kapsıyor gibi sorularınızın yanıtlarını vereceğiz.

Devletin Verdiği 1000 TL

Devletin verdiği 1000 TL başvuruları bakanlık sayesinde otomatik olarak gerçekleşeceği gibi ödemelerin 1 Nisan 2020 tarihinde başlanacağı açıklandı. Herkesin adresinden ödenecek olan 1000 TL’den 2022 sayılı kanun ile sosyal yardım alan bireyler yararlanabilecek.

Devlet yardım parası 1000 TL yardım parası sürecinin tamamen başladığı bugünlerde sizlerden tek istenen şey, yoğunluk oluşmamasıdır. Koronavirüsü yüzünden yapılan bu yardım için herkesin PTT’lere gitmemesi gerektiğinin altı vurgulanmıştır. Bizler de sizlerin lütfen bu konuda duyarlı olmasını talep ediyoruz.

Zor bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde PTT’ye gitmeden önce mutlaka E-Devlet üzerinden sorgulama yapın.

Devlet 1000 Lira Kime Verecek

Devlet 1000 Lira kime verecek? sorusunun yanıtını net olarak belirtecek olursak, 2022 sayılı kanundan yararlananların alacağı belirtilmiştir.

Devlet yardım parası, Bakanlık tarafından otomatik olarak belirlenen bu yardım parası 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren adrese teslim edilecektir.

Bu yardım parası doğum yılının son rakamına göre sırayla tahsil edilecektir.

Doğum yılının son rakamları;

0 ve 5 olanlar 1 Nisan

1 ve 6 olanlar 2 Nisan

2 ve 7 olanlar 3 Nisan

3 ve 8 olanlar 4 Nisan

4 ve 9 olanlar da 5 Nisan’da adreslere teslim edilmek üzere 1000 TL yardım parasını tahsil edeceklerdir.

Devletin Verdiği 1000 TL Sorgulama

Devletten bin TL sorgulama ve devletin verdiği 1000 TL kimler alabiliyor sorularının yanıtı aynıdır. Devletin zor günlerde yapmış olduğu ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak için verdiği 1000 TL sorgulama ve kimler alabiliyor sorularının cevapları E-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

devlet yardım parası

Devlet yardım parası E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sistemi üzerinden alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz.

Devletten Bin TL Destek

Devletten bin TL destek kimlere verilir konusundaki bilgi tamamen net bir şekilde belirtilmiştir. Bakanlık tarafından belirlenecek kişilere yani 2022 sayılı kanundan yararlananlara verilecektir.

Devlet yardım parası E-Devlet üzerinden yaptığınız sorgulamada herhangi bir sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır yazısıyla karşı karşıyaysanız bin TL yardımdan yararlanmıyorsunuz demektir.

Devletten Bin TL Destek Başvuru

Devletten bin TL destek başvuru yapmadan önce sorulacak soru; devletten bin TL destek nasıl başvurulur olmalıdır.

Bin TL destek başvurusu için herhangi bir yere başvurmanız gerekmemektedir. Bakanlığın belirlediği ve 2022 sayılı kanun kapsamında yardım alanların alacağı bu destek için torpil yapılması söz konusu bile olmayacaktır. Yapmanı gereken tek şey E-Devlet üzerinden sorgulama yapıp, adrese teslim edilmek üzere ücretsiz olarak paranızı almanızdır.

Devletten Nasıl Yardım Alabilirim

Devletten nasıl yardım alabilirim konusunda daha önceden de belirttiğimiz gibi 2022 sayılı yardım kanunundan yararlanıyorsanız alabilirsiniz.

Ancak  yararlanabileceğiniz başka devlet yardımı da mutlaka vardır. Bunun için gerekli yerlere başvuru yapmanız gerekmektedir. Devletimiz her türlü yardımı vatandaşlarına yapmaktadır. Özellikle ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza kesinlikle devlet sırtını dönmemektedir. Sadece yapmanız gereken şey ihtiyacınız olan sosyal yardım konusunda başvuru yapmanızdır.

Devletin vermiş olduğu diğer yardımlar için Devlet Yardımları konularımıza bir göz atın.

Devletin Verdiği 1000 TL Kimleri Kapsıyor

Devletin verdiği 1000 TL kimleri kapsıyor konusunda üstüne basa basa yapılan açıklama 2022 sayılı kanun kapsamında devletten yardım alan vatandaşlarımız yararlanacaktır.

2 milyon ihtiyaç sahibine 1000’er TL 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sena dedi ki:

    Merhaba benim babam vefat ettiğinden dolayı annem dul aylığı alıyor ben çalıştığım İçin bundan yararlanamıyorum e devletten sorgulama yapıyorum annem için sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır diyor. Annem bu yardımdan yararlanamıyor mu bu durumda kadıncağızın aldığı bu maaş dışında bir geliri yok biz neden kapsam dışı kaldık acaba bir bilgisi olan var mı