Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru ve  Sorgulama

Çeyiz parası, SGK’dan ölüm aylığı alan ve evlendiği için ölüm aylığı kesilen kız çocuklarına devlet tarafından iki yıllık ölüm aylığı tutarı kadar alınan sosyal yardıma denir.

Evlenme ikramiyesi olarak bilinen ama halk arasında çeyiz parası olarak da bilinen sosyal yardım hakkında maalesef pek bir şey bilinmemektedir.

Anne veya babanın ölümünden sonra kız çocuklarının aldığı ölüm ağlığı, erkeklerdeki gibi belirli bir sürede kesilmemektedir. Bu yönde devletimiz kız çocuklarına pozitif ayrıcalık tanımaktadır.

Kız çocuklarına verilen anne ve babasından kalma ölüm aylığı belirli bir yaşa gelince değil de, evlendikten sonra kesilmektedir. İşte bu noktada da evlendiği tarihte yazılı bir talebi söz konusu olursa iki yıllık çeyiz parası alacaktır.

Burada tek dikkat edilmesi gereken konu çeyiz parası için SGK’ya yazılı olarak talep edilmesidir. Talep edilmediği takdirde SGK hiç kimseye otomatik olarak çeyiz parası ödememektedir.

Çeyiz Parası Nedir

Çeyiz parası nedir? Diğer bir adıyla evlenme ikramiyesi, kız çocukları anne veya babasından ölüm aylığı kaldığı bilinmektedir. Bu ölüm aylığı kız çocukları için belirli bir yaşa geldiğinde değil, evlendiği takdirde kesilmektedir.

İşte bu durumda ölüm aylığı alan kız çocuklarının evlenmesi durumunda SGK’ya yazılı bir talebi olduktan sonra, ölüm aylığının iki yıllık toplamı kadar çeyiz parası almaktadır. Bu da evlenme ikramiyesi adı altında sosyal yardım kapsamına girmektedir.

çeyiz parası

Evlenme ödeneği olan çeyiz parası bir seferlik olmak şartıyla, evlendikten sonra 5 yıl olarak geçerlidir. SGK’ya başvuru yapıldıktan sonra ölüm aylığı kesilip, iki yıllık ölüm aylığı parası talep edildikten sonra peşin olarak ödenmektedir.

Çeyiz Parası Kimlere Verilir

Çeyiz parası kimlere verilir 2020 yılında, anne veya babası vefat eden yetim kız çocuklarına ölüm aylığı verilmektedir. Çeyiz parasından sadece ölüm aylığı alan kız çocukları yararlanmaktadır.

Ölüm aylığı almaya evlenene kadar devam eder. Ancak evlendikten sonra ölüm aylığı kesilmektedir. Ölüm aylığı kesilen kız çocuğu SGK’ya yazılı bir talep ile toplam iki yıllık ölüm aylığı kadar çeyiz parası alır.

Yetim Aylığı Kimlere Verilir? Başvuru ve Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarında yetim aylığı alma şartı vardır. Ancak sadece kız çocuklarına verilen çeyiz parası, işten ayrılan ya da yetim aylığı alan kız çocuklarına da verilir.

Çeyiz Parası Başvurusu

Çeyiz parası başvurusu yapmak için öncelikle anne veya babadan kalma ölüm aylığı olması şartı gereklidir. Ölüm aylığı alan kız çocukları evlendikten sonra yazılı olarak SGK’ya başvuru yapmaları gerekmektedir.

Evlenen kız çocuklarından ölüm aylığı kesilmektedir. Kesilen ölüm aylığının toplamda iki yılı kadar çeyiz parası peşin ödenmektedir.

çeyiz parası başvurusu

Çeyiz parası almak isteyen kız çocukları SGK veya Bağ-Kur kapsamında çalışanlar için başvurularını SGK Merkez Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne yapmaları gerekiyor.

Kısaca anlatmak gerekirse çeyiz parası almak isteyenlerde iki şart aranmaktadır. Birincisi anne veya babadan ölüm aylığı alıyor olması ve bu ölüm aylığı aldığı zaman içerisinde evlenecek olmasıdır.

Çeyiz Parası Hesaplama

Çeyiz parası hesaplama nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı oldukça basittir. Çeyiz parası hesaplama işlemini yapmak için ilk olarak yapılacak işlem son alınan ölüm aylığı yani yetim aylığına bakılır.

Son alınan ölüm aylığını 24 katı ile çarpılır ve çıkan miktar SGK’ya yazılı talep edildikten sonra peşin olarak verilir. Hesaplanan miktar tek sefer olmakla birlikte, başka bir eclilik için talep edilemez.

Bu durumda ölüm aylığının miktarına göre çeyiz parası miktarı da değişkenlik göstermektedir.

Örnek olarak 1000 TL ölüm aylığı alan bir kişi 24 katı hesaplanarak bir kereye mahsus olmak şartıyla SGK’ya yazılı başvuru yapıldıktan sonra 24.000 TL çeyiz parası alınabilir.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar

Çeyiz parası ne zaman yatar? Çeyiz parasını almak için öncelikle SGK’ya yazılı başvuru yapılmalıdır.

Yazılı başvuru yapmak için evlendikten 5 sene içerisinde bu işlemi yapmanız gerekmektedir. 5 yılı geçen başvurular kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

Çeyiz parası, başvuru yapıldıktan bir süre sonra alınmaktadır. Bu süre ortalama olarak başvuru süresine göre değişmektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra çeyiz parası ödemesini almak için 2 ile 3 ay arasında bir süre geçmesi gerekmektedir. 2-3 ay içerisinde çeyiz parasını alabilirsiniz.

Çeyiz Parası Ne Kadar 2020

Çeyiz parası ne kadar 2020 yılında herhangi bir belirtilen rakam yoktur.

Çeyiz parası alınan ölüm aylığına göre değişkenlik göstermektedir. Alınan ölüm aylı miktarı ne kadar yüksek olursa alınacak çeyiz parası da o kadar yüksek olur.

çeyiz parası

Ölüm aylığının 2 veya daha fazla kişi ile paylaşılması durumunda toplam ölüm aylığı miktarına değil, evlenecek kişinin aldığı ölüm aylığı baz alınır. Yani bu durumda son alınan ölüm aylığı miktarı esas alınarak hesaplama işlemi gerçekleşmektedir.

Çeyiz Parası Sorgulama

Çeyiz parası sorgulama işlemi için farklı sorgulama yöntemleri vardır. Çeyiz parası başvurusu yaptıktan sonra 3 farklı yöntem ile sorgulama yapabilirsiniz.

Çeyiz Parası Sorgulama İşlemleri

  1. Çeyiz parası E-Devlet sisteminden sorgulama
  2. Alo 170
  3. SGK İl ve İlçe Müdürlükleri

Yukarıda belirtilenlerin dışında herhangi bir yerden çeyiz parası sorgulama işlemini gerçekleştiremezsiniz.

E-Devlet ile çeyiz parası sorgulamak için E-Devlet sisteminde Soyal Güvenlik Kurumu’na ait Şahıs Ödemeleri Sorgulama bölümünden çeyiz parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Çeyiz Parası Şartları

Çeyiz parası şartları için bazı durumlar göz önünde bulunduruluyor. Yetim çeyiz parası şartları olarak ilk önce kişinin ölüm aylığı yani yetim parası alıp almadığına bakılır.

Daha sonra çeyiz parası almaya hak kazandığı belirtilir. Ancak çeyiz parası almak isteyenlerin bir kaç tane şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar;

  • Ölüm aylığı yani yetim aylığı alıyor olmak
  • Ölüm aylığı alırken evlenen kız çocukları SGK’ya başvurması gerekmetedir.
  • Dilekçe verildikten sonra ölüm aylığının tutarı iki yıllık yani 24 katı ile hesaplanarak bir defaya mahsus alınır.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır

Çeyiz parası nasıl alınır 2020? Çeyiz parası olarak bilinen evlenme ödeneğini almak için öncelikle kız çocuklarının anne veya babasından yetim aylığı alıyor olması gerekmektedir.

Yetim aylığı aldığı süre içerisinde evlenen kız çocuklarına SGK’ya başvuru yaptığı takdirde, son aldığı yetim aylığı üzerinden 24 aylık bir ödeme gerçekleştirilir.

Çeyiz parası hangi bankadan alınır? Çeyiz parasını hangi bankadan alacağınız konusunda da, yetim aylığı ya da ölüm aylığı aldığınız banka hesabınızdan alabilirsiniz.

Bunun için hiç bir yere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Çeyiz parası almaya hak kazandıktan sonra, tanımlı olan banka hesabınıza otomatik olarak çeyiz paranız aktarılacaktır.

Çeyiz Parası Dilekçesi

Çeyiz parası dilekçesi için yetim aylığı aldığınız zaman evlenmeye karar verdikten sonra, hatta resmi olarak evlenme tarihinizden itibaren SGK’ya çeyiz parası dilekçenizi verebilirsiniz.

Çeyiz parası dilekçesi örneğini SGK’ya başvuru yapacağınız zaman görevli personelden isteyip doldurabilirsiniz.

Çeyiz parası başvurusu için gerekli evraklar ise; kimliğiniz ve evlenme cüzdanınızla birlikte SGK’ya gidip başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Çeyiz Parası Yaş Sınırı

Çeyiz parası yaş sınırı olarak herhangi yaşını tamamlamış olmasına bakılmadan evlenen kız çocuklarına para ödenir.

Şunu da unutmayın ki, evlendikten 5 sene içerisinde mutlaka çeyiz parası için başvuru yapmanız gerekmektedir. 5 seneyi geçen evlilikler için yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.

Çeyiz Parası Alanlar

Çeyiz parası alanlar için sadece ölüm aylığı yani yetim aylığı alan kız çocuklarından oluşmaktadır.

Yetim aylığı alırken evlenen kız çocuklarına aldığı yetim aylığı üzerinden hesaplanarak ödenecektir.

Çeyiz Parası Devlet

Çeyiz parası devlet tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarının evlendikten sonra SGK’ya başvurarak aldığı devlet yardımıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.